Slovník pojmov

Strácate sa v pojmoch?

Pliesť si dojmy s pojmami môže byť ošemetné, obzvlášť keď ide o elektroinštaláciu či osvetlenie. Hoci nám lichotí, keď na vás svetlá a prístroje RETLUX urobia dobrý dojem, budeme radi, keď sa o nich dozviete čo najviac. Prostredníctvom porozumenia nasledujúcim pojmom a symbolom sa môžete uistiť, či je pre vás daný produkt tým pravým, a utvrdiť sa v tom, že nejde len o dobrý prvý dojem, ale aj o voľbu rozumu.
Farba svetla 2700 K Teplá biela Alebo tiež teplota svetla, čím vyššie číslo, tým chladnejšie svetlo (klasická žiarovka má 2700 K).
Príkon 20W Udáva koľko energie zdroj svetla spotrebuje.
Napätie 220 - 240V Prevádzkové napätie svetelného zdroja, ku ktorému ho môžme pripojiť.
Pätica E27 Typ a tvar tej časti zdroja svetla (žiarovky), ktorá je namontovaná vo svietidle.
Svetelný tok 1155 lm Čím je hodnota vyššia, tým viac vydáva svetla.
Dĺžka 105 mm Dĺžka svetelného zdroja od pätice po jeho konec.
Šírka 56 mm Priemer v najširšom mieste.
Životnosť 8000 hodín Približná doba životnosti.
Prúd 150 mA Elektrický prúd ktorý prechádza svetelným zdrojom počas jeho činnosti.

Ekvivalent ku klasickej žiarovke

Približná watáž klasickej žiarovky ktorú úsporný svetelný zdroj nahrádza. Ale napríklad u LED žiaroviek to nemusí byť tak úplne pravda, pretože klasická žiarovka svieti skoro po celom obvode a časť vyžarovaného svetla sa odráža od stropu a stien, ktoré ho pohlcujú. Oproti tomu LED žiarovka svieti v uhle 120-180 stupňov a všetok svetelný výkon je vyžarovaný len do osvetľovaného priestoru, preto bude v miestnosti pocitovo "viac svetla".

Index podania farieb Ra

Index podania farieb Ra (CRI) je hodnotenie ich vernosti, pri osvetlení daným zdrojom oproti osvetleniu slnkom. Hodnota Ra=0 znamená, že pri tomto osvetlení nie je možné rozoznať farby. Naproti tomu pri Ra=100 je podanie farieb úplne prirodzené. Čím vyššia je teda hodnota Ra, tým prirodzenejšie budú farby v osvetľovanom priestore vyzerať.

LED 

 

LED je skratka anglického názvu „light emitting diode“, ide teda o polovodičovú súčiastku, ktorá pri prechodu elektrického prúdu emituje (vytvára) svetlo. Neobsahuje teda žiadne sklenené časti, ktoré sa môžu rozbiť, alebo vlákno ktorému hrozí prepálenie či pretrhnutie. Preto LED žiarovky majú výbornú odolnosť voči nárazom a otrasom.

Obsah ortuti

Staršie alebo lacné typy kompaktných žiariviek obsahovali veľké množstvo ortuti v tekutom stave, čo bolo veľmi nebezpečné.
Kompaktné žiarivky RETLUX obsahujú len veľmi malé množstvo ortuti, ktorá ja navyše v pevnom skupenstve, to zvyšuje ich bezpečnosť a uľahčuje aj následnú recykláciu.
LED žiarovky dokonca neobsahujú žiadnu ortuť.

Pätica

Je to tá časť žiarovky, ktorú montujeme do svietidla a cez ktorú je súčasne pripojená k napájaniu.
Existuje mnoho typov pätíc, najpoužívanejšie však sú tie s Edisonovým závitom E14 a E27, ďalej potom bajonet GU10 a kolíková pätica GU5.3 (MR16).
Pre jednoduchší výber je na všetkých svetelných zdrojoch RETLUX pätice označená ikonou na prednej strane obalu.

Malá nápoveda:
E14 - malé svietidlá a lampičky na 230 V
E27 - najrozšírenejšia pätica vo svietidlách a lustroch na 230 V
GU10 - podhľadové bodové svietidlá na 230 V
GU5.3/MR16 - podhľadové bodové svietidlá na 12 V

Počet zapnutí

Táto hodnota udáva približný počet rozsvietení svetelného zdroja. Tento údaj Vám môže pomôcť s výberom vhodného svetelného zdroja podľa jeho umiestnenia v domácnosti.

Použitie so stmievačom

 

Vďaka pomerne zložitej elektronike vnútri úsporných svetelných zdrojov nie je možné všetky používať s elektronickými stmievačmi. Preto je táto možnosť prehľadne označená na obale každého produktu RETLUX.

Príkon

Ten nám zjednodušene udáva koľko energie dané zariadenie spotrebuje. Presná formulácia potom je, že Príkon je fyzikálna veličina vyjadrujúca množstvo energie spotrebovanej za jednotku času. Označuje sa písmenom P a jeho základnou jednotkou je Watt (značka: W). U úsporných svetelných zdrojov už príkon nie je pri výbere taký dôležitý, oveľa dôležitejší je údaj o svietivosti (svetelný tok).

Svetelný tok

Jednotkou svetelného toku je lumen (značka lm). U svetelných zdrojov sa ním označuje "svietivosť". Čím je jeho hodnota vyššia, tým viac vydáva zdroj svetla. Tento údaj je teraz vlastne najdôležitejší pri výbere žiarovky, preto vyberajte hlavne podľa svietivosti a nie podľa príkonu, ako ste boli zvyknutí u klasických žiaroviek. Pretože nie všetky úsporné svetelné zdroje s príkonom napr. 10 W svietia rovnako.

Teplota svetla

Charakterizuje spektrum bieleho svetla a jeho jednotkou je Kelvin (K). U svetelných zdrojov sa stretávame s farebnou teplotou od 1500K do 8000K. Napr. 2700K je teplá biela farba podobná klasickej žiarovke, 4000K je biele svetlo a 6500K je studené biele svetlo.

Príklady teploty svetla:
1200 K: sviečka
2700 K: klasická žiarovka
5000 K: obvyklé denné svetlo
6500 K: štandardizované denné svetlo
7000 K: ľahko zamračená obloha
8000 K: zamračená obloha

Kontakt

Napíšte nám

Využite formuláre pre rýchle oznámenie Vášho problému alebo požiadavky.
Všetky položky sú povinné.

Kontakt

Autorizovaný distribútor a servis v SR
Distribútor
FAST PLUS, a.s.
Vlčie hrdlo 90
821 07 Bratislava - mestská časť Ružinov
Slovensko
E-mail: info@retlux.sk
IČO: 35712783
DIČ: 2020227616
IČ DPH: SK2020227616
 
Obchodný register Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, Vložka číslo: 7227/B
Servis
FAST PLUS, a.s.
Šášovské Podhradie – Píla 214, 
965 01 Žiar nad Hronom
Slovensko
​E-mail: servis@fastplus.sk