Väčšina z nás si ešte pamätá klasické volfrámové žiarovky. Vydávali teplý odtieň bieleho svetla, ktorý pripomínal napríklad plameň sviečky. S príchodom rôznych úsporných variantov žiaroviek sa objavili aj svetlá so studenou bielou. Tie však nie sú vhodné na použitie všade. Modrá zložka svetla, ktorú práve chladnejšie odtiene vyžarujú, so sebou prináša aj negatíva v podobe problémov so zaspávaním, najmä ak sa používajú v spálňach. Vybrať si správne svetlo a umiestniť ho na vhodné miesto je už tak trochu veda, a preto sme pre vás pripravili jednoducho pochopiteľný prehľad.
Hoci vyberať je naozaj z čoho, nie zďaleka každý vie, aké sú možnosti, čo to vlastne teplota svetla je a ako s ňou môžeme pracovať. Teplota svetla je totiž mocná čarodejnica. Vie ovplyvniť, ako sa budeme v miestnosti cítiť, ako nám pôjde práca od ruky, ktorú práve robíme a z dlhodobého hľadiska pôsobí aj na naše zdravie. Aktuálne je asi najviac skloňovaná škodlivosť modrého svetla, vychádzajúceho prevažne z televíznych obrazoviek a displejov našich mobilných telefónov a počítačov. Ak si nevieme ich sledovanie odpovedať aspoň 2 hodiny pred tým, než ideme spať, vystavujeme sa riziku spánkových porúch a v horšom prípade aj depresií. A o to viac naše deti! Modré svetlo totiž aktivuje sietnicu oka 100x viac ako svetlo bielej, a navyše uberá na prirodzenej funkcii melatonínu. Hormónu, ktorý nám pomáha zaspať.
Ako to teda je?
Farba svetla, ktoré tiež hovoríme chromatickosť, sa uvádza v tzv. Kelvinoch (skratka K). Čím menej, tým teplejšie svetlo je. Ako príklad sa často uvádza príjemný plameň sviečky, ktorého hodnota je okolo 1 200 K. Všeobecne môžeme povedať, že za teplé biele svetlo je považované to, ktoré má do 3 300 K, čo je najbližšie už spomínanej klasickej volfrámovej žiarovke. Pôsobí veľmi upokojujúcim dojmom a väčšinou ho volíme do miestností, v ktorých odpočívame, teda do spálne, do obývačky a do detských izbičiek. V tých posledných patrí medzi najpoužívanejšie niektoré z nočných svetiel, napríklad
RETLUX RNL 104 so svetelným senzorom. Nasleduje denné biele, ktoré je najviac podobné prirodzenému dennému svetlu, je najvhodnejšie pre prácu a pohybuje sa v rozmedzí 3300 K a 6500 K. Dávame si ho preto hlavne do svojich pracovní alebo napríklad do kuchyne, nad pracovnú dosku. Naopak do lampičiek na nočnom stolíku určite nepatrí, pretože náš mozog získava mylnú informáciu, že je deň a nechystá sa na spánok. My sa potom prevaľujeme na posteli a nemôžeme zaspať. A nakoniec studené biele svetlo, ktoré patrí do rozmedzia 6 500 K a 9 000 K. Sem patria hlavne žiarivky, ktoré sa inštalujú napríklad do veľkých výrobných hál bez prístupu denného svetla, a ktorých svetlo v domácnosti by malo skôr negatívny vplyv na náš biorytmus.
Čitatelia, pozor na svetlo!
Pre tých, ktorí potrebujú svietiť chvíľu tak a chvíľu onak, tu je
RETLUX LED lampička RTL 204, ktorá to vie! Teda okrem ďalších mnohých vecí. Ak zostaneme ale pri funkciách, ktoré sa viažu na tú najdôležitejšiu, a tou je práve svietenie, potom jej majitelia určite ocenia voliteľnú teplotu farby svetla – 3000 K, 4500 K a 6000 K (teplá, neutrálna a studená biela). Navyše je stmievateľná, a to v troch stupňoch jasu. Takže napríklad večer, než pôjdete spať, môžete sa zakutať do perín a pri príjemnom, tlmenom svetle prečítať pár stránok svojho obľúbeného románu. Vyberať môžete z čiernej a bielej varianty tejto lampičky.